Zajímavé srovnání ideálního typu dovolené poskytuje Internet. Nekonečný zdroj informací je zároveň archivním médiem a k nalezení jsou tu obsahové statistiky na téma cestování, trávení volného času a dovolené, jejichž stáří se datuje k období počátku připojování České republiky k této celosvětové síti. Porovnáte-li mezi sebou data z poloviny devadesátých let a ta současná, získáte zajímavé hodnocení.
V roce 1996 byla většina Čechů zaměřena na cestování do zahraničí a preferovala pobyty u moře. Považovala je za ideální zejména formou leteckých zájezdů. Zájem u žen s věkem spíše stoupal, u mužů tomu bylo naopak. Letový provoz nebyl zastíněn hrozbou terorismu, kontroly na letištích byly až na výjimky spíše formální, cestovalo se volněji a lidé v naší zemi nebyli v té době dostatečně zasyceni pobytem v neznámých zahraničních destinacích.
Od té doby uplynulo téměř čtvrt století a situace se rapidně změnila. Především způsob cestování. Letecká přeprava se dnes provozuje převážně nízkonákladovými společnostmi, ceny letenek rapidně poklesly, ovšem lidé přesto preferují vlastní svobodu a volnost. Trávit na letištích několik hodin před odletem v přeplněné hale, absolvovat stresující odbavení a prožít něco podobného ještě jednou při návratu, je důvodem, proč více než 75 procent českých dovolenkářů usedá do kabiny svého vozu a raději tráví spoustu hodin únavnou jízdou po evropských dálnicích.
Z celkového počtu osob směřujících na dovolenou je zhruba 65 procent zaměřeno na tuzemské pobyty. Nejčastěji vede ubytování v soukromých penzionech a hotelích, jen necelých 8 procent z nás je ochotno ubytovat se delší dobu v kempu a spát pod stanem nebo v chatkách. Rapidní pokles zájmu o zahraniční destinace způsobil částečně strach ze společenských poměrů v některých zemích, z hrozby násilných trestných činů a ve značné míře také více pohodlí a klidu, které v České republice jednoznačně převažuje.